Okulary przeciwsłoneczne - pytania do eksperta

Pierwsze mocne promyki słońca i przymrużone oczy to znak, że warto pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych. Jeśli, te z tamtego roku są nadal do użytku, problem z głowy, ale jeśli nie… czekają nas zakupy. Przed nimi warto sobie postawić pytanie – zainwestować i zyskać czy oszczędzić i stracić?

Zapraszam na rozmowę ze Sławomirem Filakiem, właścicielem zakładu optycznego Filoptyk.


Kinga Kerth: Czy, według Pana, okulary to tylko dodatek do stylizacji czy może coś więcej?

Sławomir Filak: Przede wszystkim są dodatkiem do naszego stylu. Stały się biżuterią, a nawet powiem więcej - oczy są obrazem naszej duszy - dużo z nich płynie, a okulary często przybierają odpowiednio charakterystyczną i wymowną formę.

Kinga Kerth: Posiada Pan swój sklep optyczny Filoptyk w Żorach. Od jakiego czasu zajmuje się Pan okularami?

SF: Okularami? ...można by powiedzieć że od urodzenia J wyssałem z mlekiem J ... Wychowywałem się na warsztacie u moich rodziców. Na początku była to produkcja opraw okularowych, potem zakład optyczny. Samodzielną przygodę zacząłem 20 lat temu.... hmm, to troszkę jest.. J Początkowo zakład optyczny, potem salon, a dziś kończę budować studio optyczne Filoptyk, które będzie nietypowe i klimatyczne.

KK: W galeriach handlowych, na targach możemy spotkać stoiska, które kuszą tanimi okularami. Czym one się różnią od tych za większe pieniądze, które znajdziemy w sklepach optycznych?

SF: Różnią się przede wszystkim jakością (brak opcji dopasowania i regulacji oprawy), zdrowiem (brak certyfikatów potwierdzający jakiekolwiek normy), serwisem (brak jakiejkolwiek odpowiedzialności za sprzedawany towar). Ujmę to tak: za małe pieniądze, robimy sobie duży kłopot.

KK: A czy wszystkie okulary zawierają filtry UV?

SF: Myślę, że dziś produkowane okulary przeciwsłoneczne, posiadające odpowiednie certyfikaty, zawierają filtry UV w mniejszym lub większym stopniu, ale posiadają. Dziś mówimy bardziej o ich skuteczności.

KK: W takim razie czy długotrwałe używanie okularów przeciwsłonecznych może szkodzić oczom?

SF: W dobrze dobranych okularach u optyka przeciwsłonecznych chodzimy od wschodu do zachodu słońca i nie szkodzimy tym sobie.KK:  Czy istnieją jakieś przeciwwskazania co do prowadzenia samochodu w okularach przeciwsłonecznych?

SF: Bywa że tak. Decydują tu kolory, które nie nadają się do okularów do prowadzenia samochodu np. jest to kolor szkieł niebieski.

KK: Czyli korzystając z tanich okularów szkodzimy swojemu zdrowiu.

SF: Zdecydowanie nie chronimy swoich oczu w okularach słonecznych niewiadomego pochodzenia. Niestety nie wystarczy że wyglądają na przeciwsłoneczne. Oprawa powinna być dobrze dopasowana do twarzy, wygodna i przede wszystkim posiadać odpowiednie filtry. Innymi słowy wygląda to tak: pod wpływem słonecznego dnia czy zbyt dużego promieniowania nasz narząd wzroku w naturalny sposób się broni - zwężają się źrenice ograniczając dopływ promieni słonecznych - razi nas słońce - często w takiej chwili ubieramy ciemne okulary przeciw słoneczne, wtedy nasze źrenice się rozszerzają tym samym pozwalając na przejście większej ilości światła w tym i szkodliwego promieniowania UV, nie przefiltrowanego przez odpowiednie szkła przeciwsłoneczne. Ładujemy w siebie dużą dawkę szkodliwego promieniowania, które na dłuższą metę. doprowadza do nieodwracalnych zjawisk chorobowych oczu. Dlatego stosujemy odpowiednio sprawdzone, dopasowane w profesjonalnych sklepach optycznych okulary przeciwsłoneczne sprawdzonych firm.

KK: Czy osoby z wadą wzroku mogą korzystać z okularów przeciwsłonecznych?

SF: Posiadamy takie opcje w swojej ofercie, ale także tworzymy oryginalne oraz wyjątkowe formy przeciwsłoneczne korekcyjne. Np. w wersji sportowej z gps nawigacją i monitorem z danymi o trasie ... serio, serio. Można zobaczyć jak to wygląda w praktyce pod tym linkiem.

KK: Czy jest jakiś złoty środek na dobór okularów? Jakie oprawki dla jakich kształtów twarzy?

SF: Złoty środek dziś wyznaczany jest przez styl i modę.

KK: Czyli nie ma znaczenia jakie oprawki wybierzemy: plastikowe, z tworzyw sztucznych, a może metalowe?

SF: Najlepsze to te w których dobrze wyglądamy i też tak się czujemy. Tu nie ma zasady ... No może tylko jedna - posiadać jedną i drugą formę do wyboru każdego dnia.


Zakład optyczny Fioptyk mieści się w Żorach przy ul. Moniuszki 19 (Osiedle Sikorskiego).16 komentarzy:

 1. faktycznie, okulary to teraz glównie moda,a mozna sobie zaszkodzic

  OdpowiedzUsuń
 2. Należy mieć dobre okulary od optyka, pewnie tylko takie mają odpowiednie filtry i chronią nasze oczy

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja zainwestowałam w porządne okulary przeciwsłoneczne ze szkłami korekcyjnymi, z racji wady wzroku, i jestem z nich mega zadowolona. Nieważne, czy jest pochmurno, czy świeci mocno słońce, i tak dobrze widzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Musze kupić jakieś porządne ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko noszę okulary przeciwsłoneczne. Zwykle po prostu o nich zapominam :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może położyć w widocznym miejscu? :) U mnie perfumy muszą tak leżeć :D

   Usuń
 6. W sumie wszystko co tu napisane już wiem. Okulary zaczęłam nosić w wieku 14 lat, a od dwóch noszę soczewki. Zdecydowanie polecam każdemu zainwestowanie w soczewki, są o wiele wygodniejsze no i nie trzeba się martwić zakupem jakiś drogich okularów przeciwsłonecznych, aby były również korekcyjne. Jak się ma kontakty, to wystarczy zakup okularów przeciwsłonecznych w zwykłym sklepie! :)
  Zapraszam! zuzu-zuzannaxx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama nie mam wady wzroku (albo o niej nie wiem), a okulary z Filoptyk to moje pierwsze porządne. No i różnica jest :)

   Już lecę do Ciebie :)

   Usuń
 7. Po okularach bez filtra bolały mnie oczy dlatego zakupiłam sobie swoje pierwsze Polaroidy i od razu je pokochałam :)

  PS dodałam do obserwowanych :)

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz znaczy dla mnie bardzo wiele. Dziękuję ♥
Chętnie Cię odwiedzę. Nie mam nic przeciwko zostawianiu linka do Twojego bloga w komentarzu, ale i bez tego bez problemu Cię znajdę. :)

@templatesyard